O A nõk több mint 80% -a elégedetlen a hajával. A legtöbb ember úgy gondolja, hogy mind a haj, mind a fejbõr csak problémát okoz. A nõk és férfiak több mint 50% túlzott hajhullást tapasztal.
Már szinte sikertelenül keresik a nõk azt a terméket, amely a legtöbb haj és fejbõr problémát kezelné. Minden reklámot és ígéretet elhisznek, hogy egy új sampon gyógymód lehet a hajhullásra, fakó hajra és, hogy még a töredezett hajvégeket is képes újjáépíteni.
Lássuk’be: nincs olyan sampon, maszk vagy kondicionáló, amely kiküszöbölné a haj problémáit. Viszont van termék, amely kihat az egészséges és szép haj forrására, nevezetesen a hajhagymákra és fejbõrre.
A természetes olaj ilyen összetevõ.
Az olajokat Ázsiából, Afrikából és Dél-Amerikából származó nõk már évek óta használják. Az ayurveda – indiai filozófia és orvostudomány– részletesen leírja a hajra és fejbõrre kifejtett olajok erejét. Vitaminokban és mikrotápanyagban gazdag magvakból, húsból és növényekbõl kapják, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a haj és a fejbõr fiatalos, szép és egészséges maradjon. Csak gondoljunk az ázsiai nõk’kivételes, szép és sûrû hajára és megérti a természetes olajok erejét.
A vitaminokon és ásványi anyagokon kívül tar olyan anyagokat is talmaznak, amelyek nem találhatók a hajápolási termékekben, azaz értékes zsírsavakat. Az omega zsírsavak megfelelõ egyensúlya garantálja a sikert és a haj javítását.
Hatalmas mennyiségû természetes olaj van benne. Mindegyikük eltérõ zsírsavakkal rendelkezik. Hogyan válasszuk azt, amely gondoskodik a frizuráról?
A következõ cikk segít megérteni a különbséget a különbözõ hajolajok valamint hajtípusok között. Következésképpen ’képes lesz meghatározni a haj igényeit és ennek megfelelõen kiválasztani a megfelelõ olajt.
Miben különböznek a hajtípusok?
A haj megjelenésének látható különbségein kívül (világos, sötét, göndör, hullámos, egyenes, vékony, sûrû) a haj belsõ és külsõ szerkezete is eltérõ. A hajkutikulák állapota mutatja ki a legnagyobb különbséget. A kutikulák az elsõk, amelyek szembeszegülnek a toxinoknak és szennyezõdéseknek. Továbbá védik a hajat a sérülésektõl; védõgátként viselkednek, amivel óvják a hajat: a haj kérget és hajszálakat. Sajnos, ha brutális kezeléseket végzünk, ez a burok veszélyezteve lesz. Könnyen sérülhet festéssel, szárítással, egyenesítéssel, intenzív fésüléssel és törlközõvel történõ dörzsöléssel. Tovább súlyosbítja a helyzetet a légszennyezõdés, nem megfelelõ hajápolás és vegyszerek… amivel nem könnyebbítjük meg a haj helyzetét.
A hajunk egészsége hajápolástól, fejbõr mûködésétõl és hajhagymák állapotától függ. Minél sérültebb a haj annál jobban megemelkedettek a hajkutikulák. A kutikulák emelkedése a haj porozitását határozza meg.
A haj porozitásának három változata
Mielõtt a haj állapotáról beszélnénk, meg kell állapítani a haj porozitását. Csak utána leszünk képesek megfelelõ ápolást választani és “dekódolni”, a hajtípus igényeit.
3 féle porozitás létezik:
- Alacsony porozitású haj – a kutikulák a hajszálakhoz ragaszkodnak. Ez a hajtípus sûrû és nehéz, mégis problémás: hiányzik a volumen, ellenáll a stilizálásnak és festésnek. Az alacsony porozitású hajat a fejbõrön zajló összezavarodott folyamatok jellemzik, ami túlzott faggyútermelést, zsíros hajat és korpát eredményez.
- Közepes porozitású haj – nem alacsony porozitású, de nem is olyan sérült (a kutiklák kissé megemelkedettek). Szépen néz ki, míg a hajszálak nem göndörödnk be. Azok a nõk, akiknek közepes porozitású hajuk van, gyakran panaszkodnak a vékony,száraz hajvégek, fakó és kihulló haj miatt.
- Magas porozitású haj – ennek a hajtípusnak kissé megemelkedett hajkutikulái vannak. Különbözõ kezelések, helytelen gondozás, napfény vagy fehérítés miatt sérült. Száraz, tompa, törékeny. A hajvégeket annyira megrongálódtak, hogy fésülés közben töredeznek. A magas porozitású haj vékony és fakó. Intenzív regenerálást igényel, mert a hajhagymák gyengék, míg a fejbõr– száraz.
Hogyan válasszunk a haj porozitásának megfelelõ olajt?
Minden típusnak más az állapota. Olyan olajt kell választani, amely megfelel a haj típusának és porozitásának.
A hajkutikulák közötti rések különbözõek lehetnek. Ha nagyok, olyan részecskékre van szükség, amelyek nagyobbak. A részecskék az omega-savak közötti különbségeknek köszönhetõen különbözõ méretûek.
A kulcs a megfelelõen kiválasztott olajban rejlik. Azaz, a megfelelõ omega-savak és a megfelelõ részecskék a sikeres hajápolás kulcsa.
Olvassa el, mely omega zsírsavak és olajok megfelelnek a különbözõ haj porozitásnak:
- Az alacsony porozitású haj a telített savakban lévõ apró részecskéket kedveli. Az ilyen részecskékbõl (penetráló) készült olajok: kókuszolaj, shea vaj, babassu olaj.
- A közepes porozitású haj a közepes méretû, félig áteresztõ részecskéket kedveli. Az omega-7 és az omega-9 zsírsavak ilyen részecskéket tartalmaznak. Ezek a következõkben megtalálhatók: makadámi olaj, arganolaj, jojobaolaj, édes mandulaolaj, sárgabarackolaj és kaméliaolaj.
- A magas porozitású haj – nagy rései a hajkutikulák között nagy – úgyn. nem áthatoló – részecskéket kívánnak meg. Ezek az omega-3 és omega-6 savak a következõ olajokban: pórsáfrányolaj, napraforgóolaj, õszi kankalinolaj, cédrusolaj, fekete magolaj.